Additional Prizes

Prizes for outstanding performance in certain appropriate subjects are also awarded through the generosity of the companies and organisations listed below. These prizes are additional to City & Guilds' own awards or diplomas, certificates and medals, and are part of our programme of 'celebrating excellence'.

By nominating someone for a Medal for Excellence, they may also be considered for an additional prize. The following companies and organisations award prize(s):

  • The Worshipful Company of Broderers: Stitched Textiles
  • The Worshipful Company of Cooks: Catering and Hospitality
  • The Worshipful Company of Cutlers: Engineering
  • The Worshipful Company of Environmental Cleaners: General Learning
  • The Worshipful Company of Gardeners: Horticulture, Professional Floristry and Gardening
  • The Worshipful Company of Haberdashers: Stitched Textiles, Constructed Textiles, Fashion and Millinery
  • The Worshipful Company of Joiners and Ceilers: Wood Occupations
  • The Worshipful Company of Plasterers: ACA Plastering Solid Work and Fibrous Work
  • The Worshipful Company of Painter-Stainers: Decorative Stained Glass, Interior D├ęcor and Painting and Decorating
  • The Worshipful Company of Pewterers: College Award for NVQ Level 2 Catering and Hospitality Food and Drink Service
  • The Worshipful Company of Salters: Process Plant Operation Parts 1, 2 and 3
  • The Worshipful Company of Stationers and Newspaper Makers: Level 3 Diploma in Media Techniques (Journalism and Radio)
  • The Worshipful Company of Tallow Chandlers: Health, Care and the Community
  • The Worshipful Company of Tin Plate Workers: Computer Aided Design and Electrical Engineering
  • Allan and Newton Memorial Prize: Mechanical Engineering
  • Arnold Gibson Memorial Prize: Engineering Production
  • Brooke Group Prize: Printing and Graphic Communications
  • Dave McKirgan Memorial Prize: Care and IT Sector
  • Frank Chorley Award: Electrical Engineering and Installation
  • F W Clark Memorial Prize: Coatings Technology
  • C C Hawkins Prize: Electrical Engineering
  • D H Ingall Memorial Prize: Heating and Ventilating & Air Conditioning
  • Harcourt Prize: Health and Social Care Sector
  • Pearson Vue Prize: Education and Training Sector
  • Savoy Educational Trust Prize: Catering and Hospitality
  • Skills for Justice Prize: Community Justice, Policing, Custodial Care, Custodial Healthcare and Youth Justice Services
  • Steve Thompson Memorial Prize: Medallist from the East Midlands Region
  • Steatfield Memorial Prize: Process plant operation
  • The Philip Thornton Award: NVQ Level 2 Catering and Hospitality Food and Drink Service.